Yatak Odasında TV Olmanın Artıları ve Eksileri

Yatak Odasında TV Olmanın Artıları ve Eksileri

Bir göre Nielson araştırmasıİnsanların %71'inin yatak odasında televizyon var. Yatak odalarındaki TV'lerin rahatlatıcı, rahat eğlence veya bozulmuş uyku kaybı gibi yararları ve dezavantajları hakkında sorular devam ediyor. Yatak odanıza bir tane kurmadan önce artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun.

Yatak odasında TV olması

Yatak Odasında TV Kullanmanın Artıları

Yatak odaları, ev ofisi, egzersiz alanı ve yatak odası kombinasyonu gibi çok amaçlı alanlar olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bir TV'ye veya büyük bir bilgisayar monitörüne sahip olmak, yatak odasına doğal bir katkıdır.

Uygun

Pek çok insan uykuya hazır olmadan önce yatağa girer. Televizyonu birkaç dakikalığına açmak, birkaç dakikayı gevşemek için kullanmanın uygun bir yoludur. Daha sonra kapatma düğmesine tıklayın ve başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan uykuya dalın.

Yatakta TV izlemeden önce kendinize atıştırmalık ve içecek sağlamak, programın ortasında kalkıp buzdolabına gitme ihtiyacını ortadan kaldırır. Daha da fazla rahatlık için yatak odasına mini buzdolabı kurabilirsiniz. Banyo genellikle yatak odanıza oturma odasından daha yakındır.

Ne İzleneceği Konusunda Kavgayı Azaltır

Biri yatak odasında, diğeri başka bir odada olmak üzere iki TV'ye sahip olmak, ne izleneceği konusundaki tartışmalardan kurtarır. Modern akış hizmetleri, hesapların ayrı profillerle paylaşılmasına olanak tanır. Televizyon sayısı ne olursa olsun evdeki herkes farklı cihazlarda istediğini izleyebiliyor. Veya sessiz bir alanda kesintisiz bir kitap okuyun.

Rahatlatıcı ve Konforlu

Video oyunları oynamaktan veya telefonunuzda gezinmekten farklı olarak TV izlemek pasif bir etkinliktir. Filmler ve TV şovları çok daha kolay rahatlamanıza ve gevşemenize olanak tanır. Yatma vakti izlemek için çılgın haber programlarını değil, olumlu veya eğlenceli programları seçin. Yatak odasındaki televizyon, heyecana ve/veya öfkeye neden olan bir şey değil, huzurlu bir uyku başlangıcı olmalıdır.

Beyaz Gürültü Makinesi

Beyaz gürültü makineleri diğer sesleri iptal eder ve daha iyi uyku sağlar. Diğerleri arasında rüzgar, akan su ve doğa sesleri üretirler. Birçok akıllı TV, uykuya dalma yeteneğini artıran programlar oynatır. Bunları video olmadan oynayacak şekilde programlamak, yatak odasındaki titreyen ışığı ortadan kaldırır.

İlişkileri Geliştirin

Çoğu çift birlikte film ve TV izler. Gün bittiğinde ve çocuklar yatağa girdikten sonra neden yatak odanızın rahatlığında olmuyorsunuz? Bazı araştırmalar, karşılıklı ilgi çekici programları izlerken partnerler arasındaki bağın arttığını gösteriyor. Paylaşılan deneyimler bağlılığı ve bağlılığı artırır.


Yatak Odasında TV'nin Eksileri

Çok var TV'siz bir yatak odasının sağlayabileceği faydalar senin hayatına. İşte dikkate alınması gereken bazı eksiler.

Azaltılmış Uyku Süresi

Yatak odasında TV izlerken çok uzun süre ayakta kalmak çok kolaydır. Kendinizi çok rahat hissediyorsunuz ve gösterinin bitmesine sadece birkaç dakika kaldı, neden sonuna kadar izlemiyorsunuz? Veya sadece bir bölüm daha. Uyku öncesi TV izleme sürenizi sınırlamakta zorlanıyorsanız akıllı TV'nizin otomatik kapanma özelliğini önceden belirlediğiniz bir saatte kapanacak şekilde ayarlayın.

Mavi ışık

TV'lerden ve akıllı telefonlardan gelen mavi ışık, olumsuz ve/veya zararlı etkiler yaratır. Ağrılı ve tahriş olmuş gözler yaygındır. Yatak odasındaki TV genellikle tek ışık kaynağıdır ve bu da sorunu daha da kötüleştirir. TV izlemek aynı zamanda göz kırpma oranını da azaltır (bazen %50'ye kadar) ve bu da kuru göz kaşıntısına ve baş ağrısına yol açar.

Bozulan Sirkadiyen Ritimler, Melatonin ve Gürültü

Tarihsel olarak insanlar, mavi ışığın çoğunu güneşten alırlar. Yatak odası TV'lerinden gelen ekstra mavi ışık melatonin üretimini azaltır. Melatonin sirkadiyen uyku döngüsünü düzenleyen hormondur. Sirkadiyen ritimler oldukça hassastır ve yanlış zamanda çok fazla mavi ışık nedeniyle kolaylıkla dengeleri bozulur.

Gürültü uykunun bozulmasına neden olur. Yüksek hacimli TV gürültüsünü mavi ışıkla birleştirmek ve melatonin eksikliği, onarıcı uyku türü olan REM uykusunun kalitesini azaltır. Uzun süreli uyku eksikliği depresyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon ve obezite riskini artırır.

Azalan Uyku Kalitesi veya Kötü Rüyalar

TV açıkken uykuya dalmak da REM uykusunun kalitesini azaltır. Odada hâlâ mavi ışık var ve kulaklarınız sesi hâlâ işleyen beyninize iletiyor. Aktif bir beyin uyku kalitesini azaltır. Çoğu akıllı TV otomatik kapanma özelliğine sahiptir. Sürekli TV açıkken uykuya dalıyorsanız bu özelliği kullandığınızdan emin olun.

Bazı filmler ve haber programları derin ve dinlendirici bir uyku için en iyi seçenek değildir. Beyin aktivitesini arttırırlar ve uykuya dalmayı zorlaştırırlar. Stresli veya korkutucu gösteriler aynı zamanda kabuslara, stresli rüyalara veya hafif, huzurlu olmayan uykuya da yol açabilir.

Yakınlığı Azaltma Potansiyeli

Yatak odasında veya başka bir yerde bulunan bir TV dikkat gerektirir. Tıpkı cep telefonunuzun çalmasına cevap verilmesi gerektiği gibi, televizyonlara da bakılması gerekiyor. Konuşmaları kesiyorlar. Bir kişinin kendini tamamen bir programa veya habere kaptırması, partnerinin kendisini daha az önemli hissetmesine neden olabilir.

Yatak Odasında Akıllı TV'ler

Günümüzde satılan televizyonların neredeyse tamamı akıllı televizyonlardır. Bunlar kullanışlı ve kullanıcı dostu ses kontrolü, entegre mikrofonlar ve kameralar ve birçok sezgisel özelliktir. Ve seni gözetleyebilirler.

Üreticilerin gizlilik bildirimleri genellikle veri toplamaya ilişkin bilgileri içerir. Toplanan veriler izleyicilerin deneyimini geliştirmek için kullanılır. Ayrıca saldırıya uğrayabilir ve kötü amaçlarla kullanılabilir. Yatak odanızdaki etkinliklerinizin ve konuşmalarınızın karanlık ağın her yerine yayılması hiçbir fayda sağlamaz.

Pek çok güvenlik uzmanı, TV'nizdeki kamera merceğini bulmanızı ve sizi izlemediğinden emin olmak için üzerine bir parça bant yapıştırmanızı önerir.

About admin

Check Also

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Bu yazıda Hepsi Bir Arada Kaplamanın nasıl taslağını ve dikileceğini keşfedeceksiniz. Gördüklerini sevdin mi? Mağazamdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir