Tasarımcılar Her İnçten En İyi Şekilde Nasıl Yararlanıyor?

Tasarımcılar Her İnçten En İyi Şekilde Nasıl Yararlanıyor?

Küçük bir mutfak tasarlamak yaratıcılığınızı, yenilikçiliğinizi, işlevselliğinizi ve tarzınızı test eden ödüllendirici bir zorluk olabilir. Sınırlı alan nedeniyle, tasarımdan malzeme seçimine kadar her karar, stili korurken faydayı en üst düzeye çıkarmak için dikkatle değerlendirilmelidir.

Hedef her zaman, akıllı tasarım özelliklerini ve yaratıcı fikirleri bir araya getirerek, boyutundan bağımsız olarak sıcak ve ferah hissettiren bir alan yaratmak olmalıdır. Dikey alanı stratejik olarak kullanarak, çok işlevli özellikler ekleyerek veya belirli renkleri seçerek, küçük ama iyi tasarlanmış bir mutfak yine de evinizde geniş bir alan olduğu izlenimini verebilir.

Bu profesyonel tasarımcıların, şık ve son derece işlevsel bir küçük mutfak yaratmak için mevcut alanı en iyi şekilde nasıl kullandıklarını düşünün.

Malzemelerin Sürekliliği

Malzemelerin Sürekliliği

Bu 500 metrekarelik New York dairesi, boyutunun önerdiğinden çok daha büyük yaşıyor. Ürdün Parnass Mimarlık Bu küçük stüdyoyu, daha popüler açık yaşam tasarımlarının aksine, ayrı ve farklı bölgelere sahip oldukça işlevsel ve bakımlı bir alan yaratarak tasarladı. Mutfakta ve evin genelinde görsel sürekliliği artıran ölçülü bir malzeme paletinin kullanılması sayesinde tasarım kusursuzdur. Mutfak tasarımı, daha kusursuz bir görünüm için odadaki donanımı en aza indirirken dikey depolamayı en üst düzeye çıkarır.


Dikey Duvarların Kullanımı

Dikey Duvarların KullanımıDikey Duvarların Kullanımı

Mimarlar da 3XA 312 metrekarelik bu küçük daireyi yenilemekle görevlendirildi. Bu bina, küçük daireye küçük boyutuna rağmen zarif bir görünüm kazandıran hoş mimari detaylara ve yüksek tavanlara sahiptir.

Mimarlar, hafif ahşap tonlarıyla hoş bir kontrast oluşturmak için basit bir renk paleti kullandılar. Ana mutfak bileşenleri yalnızca bir duvarı kaplıyor ancak tasarım, küçük mutfak için geniş depolama alanı sağlamak üzere yüksek dikey alandan yararlanıyor. Açık bar masası, yaşam alanının geri kalanından ince bir ayrım oluştururken aynı zamanda gerektiğinde ek karşı alan sağlar.


Dağınıklığı En Aza İndirin

Dağınıklığı En Aza İndirinDağınıklığı En Aza İndirin

Ian Lee Güney Kore'nin Seul şehrindeki LIFE dairelerinin yaratıcısıdır. Bu mikro daireler 16 ila 23 metrekare arasındadır. Bu alanların tümü soluk huş ağacından zemin ve duvarların yanı sıra sahiplerinin mahremiyet için kapatabilecekleri veya yaşam alanlarını genişletmek için açabilecekleri sürgülü kapılarla sade bir tasarıma sahiptir.

Bu bireysel evler, konut kompleksi içinde daha entegre bir yaşamı teşvik etmeyi amaçlayan benzer şekilde minimalist bir ortak mutfağa sahiptir. Bu mutfak tasarımı, tabandan tavana dolaplarda aynı huş ağacı kaplama yüzeylere sahiptir. Görünür dağınıklığı azaltmak ve minimalist estetiği korumak için mevcut depolama alanını en üst düzeye çıkarır.


Küçük Ev Aletleri Kullanın

Küçük Ev Aletleri KullanınKüçük Ev Aletleri Kullanın

Küçük apartman mutfakları hala oldukça işlevsel olabilir; bu sadece alanı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Tasarımcılar Andrey Karasev Ve Lina Liserva Dolapları ve yemek alanını en üst düzeye çıkarmak amacıyla bu küçük mutfak dairesi için tam boyutlu seçenekler yerine küçük aletleri tercih ettiler. Ayrıca dikey depolama için uzun duvarları, minimum donanımları ve doğal ışığı yansıtmak için lake yüzeyleri kullandılar.


Mutfağı Yaşam Alanına Entegre Edin

Mutfağı Yaşam Alanına Entegre EdinMutfağı Yaşam Alanına Entegre Edin

Bu Japon tarzı dairede, sonsuza kadar_stu İç mekanın geri kalanıyla kusursuz bir şekilde uyum sağlayan bir mutfak yaratmak için Rita Petkevičienė ile işbirliği yaptı. Doğal malzemeler ve sade renk paleti mekanın tamamında görsel devamlılık sağlıyor. Açık renklerin kullanımı alanı aydınlık ama sakin tutar.


Hareketli Duvarlar

Hareketli DuvarlarHareketli Duvarlar

İtalya'nın Milano kentindeki bu daire, 322 metrekarelik alanından en iyi şekilde yararlanmak için akıllı hareketli duvarlar kullanıyor. Tasarımcılar, PLANLAYICIDolaplarla alanı maksimuma çıkararak ve mutfağı yemek ve uyku alanına açmak istediğinizde hareket ettirebileceğiniz sahte bir duvar oluşturarak mutfak düzenini optimize etti.


Taze Yeşilliklerle Davetkar Hale Getirin

Taze Yeşilliklerle Davetkar Hale GetirinTaze Yeşilliklerle Davetkar Hale Getirin

Taze bitkiler ve çiçekler, küçük bir mutfağı daha çekici ve görsel olarak çekici hale getirmenin mükemmel bir yoludur. Igorjosif sadece birkaç canlı turuncu çiçekle tüm mutfağını aydınlatıyor. Asma saksılar, pencere pervazına sahip bahçeler ve tezgah üzerindeki küçük bitkiler gibi yeşillikleri küçük mutfağınıza dahil etmenin benzersiz yollarını arayın. Bitki bahçeleri mutfaklar için idealdir çünkü hem yemeklerinize lezzet katar hem de keyif verir.


Doğal Işığı Optimize Edin

Doğal Işığı Optimize EdinDoğal Işığı Optimize Edin

Yakın çevrede pencere olmasa bile, küçük mutfağınızda her zaman doğal ışık miktarını optimize etmeye çalışmalısınız. Bu dairenin tasarımcısı Sergi Pons, mutfağa daha fazla doğal ışık kazandırmak için hem yansıtıcı yüzeyler hem de açık renkler kullanmış. Odanın karşısındaki pencerelerden gelen doğal ışığı yansıtmak için aynalı bir backsplash'in yanı sıra mutfağı karanlık, organik zeminden ayırmak için parlak, açık renkli dolaplar seçti.


Canlı Bir Rengin Stratejik Kullanımı

Canlı Bir Rengin Stratejik KullanımıCanlı Bir Rengin Stratejik Kullanımı

Paris'teki bu dairenin sahipleri mimarı görevlendirdi Pierre-Louis Gerlier otel konforunda çalışan, ferah ve şık bir alan yaratmak. Gerlier, açık bir kat planı oluşturmak için tüm iç duvarları kaldırdı ve iç mekan renklerini aydınlattı. Gözü çekmek ve küçük alandan uzaklaşmak için beyaz ve doğal ahşap yaşam alanına stratejik olarak parlak bir yeşil tonu ekledi. Bu tasarım, tam donanımlı bir mutfaktan ziyade, iç mekanın geri kalanına entegre olan tek duvarlı bir mini mutfağa sahiptir.


Beyaz ve Ahşap Mutfak

Beyaz ve Ahşap MutfakBeyaz ve Ahşap Mutfak

Açık renkleri kullanmak, görsel alanı en üst düzeye çıkarmak için denenmiş ve doğrulanmış bir yöntemdir, ancak renk paletine doğal dokulu kontrast eklemek, tasarıma daha fazla derinlik kazandırır. A Little Design, 236 metrekarelik dairelerindeki görsel ve fiziksel alanı en üst düzeye çıkarmak için sahiplerle işbirliği yaptı. Mutfakta daire genelindeki ahşap vurguları tamamlayacak şekilde kesintisiz beyaz dolaplar ve açık ahşap raf bulunmaktadır.


Kontrast Renk ve Şekiller

Kontrast Renk ve ŞekillerKontrast Renk ve Şekiller

Bu sade beyaz ve siyah ev, çevredeki ortama uyum sağlamayı amaçlayan diğer rustik tarzlardan ayrılıyor. 92 metrekarelik bu kerpiç ev, Çalışma Tatil StüdyosuParlak renkli Akdeniz mimarisini anımsatıyor ve devetüyü çölüne karşı öne çıkıyor. Evin ve mutfağın iç tasarımında da görsel alanı genişletmek için beyaz kullanılmış, ara sıra kontrast oluşturmak için siyah, sarı ve doğal ahşap kullanılmış. İç mekandaki şekil ve renklerin eğlenceli kullanımı Scandi ve Japon tasarımını birleştiriyor.


Parlak Renk Engelleme

Parlak Renk EngellemeParlak Renk Engelleme

Açık renkler, küçük bir dairede görsel alanı genişletmek için iyi çalışır, ancak stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç renk tonu, alanı bunaltmadan enerji, kişilik ve ilgi katabilir. Barselona'daki bu dairede, Egue ve Seta Hem mimari hem de dekoratif unsurlar kullanılarak dairenin her yerine parlak renk blokları yerleştirildi. Mutfakta ise mutfak duvarına bir renk bloğu eklediler ve açık raflardaki eşyaları kullanarak mutfağa daha fazla renk kattılar.


Maksimalist Yaklaşımı Benimseyin

Maksimalist Yaklaşımı BenimseyinMaksimalist Yaklaşımı Benimseyin

Küçük mutfağınızda geniş yaşamaktan hoşlanıyorsanız maksimalist bir tasarım tam size göre olabilir. Bu tasarımcı, Marie-Lyne Quirionküçük alanının, kendi alanında neler yaratabileceğine dair vizyonunu sınırlamasına izin vermiyor ve kişiliğinin tasarımda parlamasına izin veriyor. Quirion, rahat, eklektik ve eğlenceli bir mutfak yaratmak için IKEA dolaplarını vintage buluntularla birleştiriyor. Küçük mutfak düzeninde her şeyin elinizin altında olması için açık ve kapalı raflar, küçük bir oturma alanı ve renkli mutfak eşyaları kullanıyor.


Kaçak Yolcu Kabin Mutfağı

Kaçak Yolcu Kabin MutfağıKaçak Yolcu Kabin Mutfağı

Bu tatil kabini, yenilikçi tasarımı ve az yer kaplamasıyla öne çıkıyor. Mimar, Pekka LittowAlanı kusursuz bir şekilde bağlamak ve doğal çevreyle harmanlamak için koyu iç ve dış renkler kullanıldı. İç tasarımı basitleştirmek için mutfağı kapalı kapılar arkasına yerleştirdiler ve yaşam alanı üzerindeki görsel ve fiziksel etkisini en aza indirdiler.


Doğal Renkler ve Dokular

Doğal Renkler ve DokularDoğal Renkler ve Dokular

Bu küçük ev, küçük bir alanda sahip olabileceğiniz tasarım etkisinin bir kanıtıdır. Tasarımcı Matt Battain ve sahibi, OkumakScandi'den ilham alan bu sıcak küçük konutu yaratmak için işbirliği yaptı. Mutfağın ferah ve davetkar görünmesini sağlamak için canlı botanik duvar kaplamaları, taze yeşillikler, sıcak ahşap kaplamalar ve parlak renkli kumaşlar kullandılar.


Açık Yaşam Tasarımı

Açık Yaşam TasarımıAçık Yaşam Tasarımı

Daher Jardim Arquitetura'nın Bu ev tasarımının amacı düşük maliyetli, ışıkla dolu bir yaşam alanı yaratmaktı. Bunu basit ve açık bir kat planı, açık iç renkler ve bol miktarda doğal ışık sağlayan geniş açıklıklar kullanarak başardılar. Küçük mutfak tasarımı basit ama son derece işlevseldir. Mekanın görsel sürekliliğini en üst düzeye çıkarmak için evin geri kalanına açıktır.


Yemek Alanı Ekle

Yemek Alanı EkleYemek Alanı Ekle

Küçük mutfak alanları, kompakt olsa bile yemek alanının eklenmesiyle daha iyi çalışabilir. Sahibi tarafından tasarlanan bu mutfak, Tina BariskyOturma odası ile mutfak arasındaki alanı ikiye bölerek akıllıca küçük bir masa ekledik. Küçük mutfağınıza bir oturma alanı eklemek için diğer seçenekler arasında tezgah görevi de gören bir bar masası, duvara yerleştirilmiş bir banket veya yalnızca yemek zamanlarında görünen katlanabilir bir masa yer alır.


Farklı Zeminlere Sahip Bir Mutfak Alanı Oluşturun

Farklı Zeminlere Sahip Bir Mutfak Alanı OluşturunFarklı Zeminlere Sahip Bir Mutfak Alanı Oluşturun

Açık kat planında ayrı bir mutfak alanını görsel olarak ayırt etmek zor olabilir. SKNYPL Duvar ve tavan malzemeleriyle sürekliliği korurken mutfağı yaşam alanının geri kalanından görsel olarak ayırmak için farklı zemin kaplamaları kullanıldı. Mutfaktaki mikro beton zemin, yüksek nem ortamına ahşap zeminlere göre daha toleranslı olduğundan bu aynı zamanda pratik bir seçimdi.


L Şeklinde Bir Düzen Kullanın

L Şeklinde Bir Düzen KullanınL Şeklinde Bir Düzen Kullanın

Jessica Chicago'daki bu ilginç dairenin sahibi ve tasarımcısı. Vintage ve perakende buluntularla harmanlanmış renkli bir iç mekana sahiptir. Mutfak kullanışlı L şeklinde bir düzene sahiptir. L şeklinde bir mutfak, küçük mutfak tasarımları için çeşitli avantajlar sunar. Sorunlu köşe alanını en aza indirir ve verimli bir çalışma üçgeninin kolaylaştırılmasına yardımcı olur.


Yumuşak Renkler

Yumuşak RenklerYumuşak Renkler

Mimar Elisa Albuquerque Bu Brasilia dairesini, kalıcı evlerinde büyük ölçekli bir yenileme geçiren mülk sahiplerine geçici ama işlevsel bir yaşam alanı sağlamak üzere yeniden tasarladı. Teras ve deniz manzarası mülk sahipleri için özellikle önemliydi ancak aynı zamanda huzurlu bir iç yaşam ortamı da istiyorlardı.

Ev, hassas dokuları, aydınlatması ve renkleri sayesinde dinlendirici bir tarza sahiptir. Mutfak, oturma odasına ve geniş kapı aralıklarına açık olduğundan ferah hissettiriyor ancak yumuşak mavi/yeşil dolaplar onu evin geri kalanından ayırıyor.


Merdiven Altı Dolapları

Merdiven Altı DolaplarıMerdiven Altı Dolapları

Pine Crest Minik Ev Küçük ev, mevcut alanın her santimetrekaresini verimli bir şekilde kullanır. Merdiven altı depolama alanı, mini mutfağın hemen arkasında yer alıyor ve bu, en küçük mutfaklarda bile kaçınılmaz olarak biriken dağınıklığı kontrol altına almaya yardımcı oluyor.

About admin

Check Also

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Bu yazıda Hepsi Bir Arada Kaplamanın nasıl taslağını ve dikileceğini keşfedeceksiniz. Gördüklerini sevdin mi? Mağazamdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir