Semizotu Yemeği

Doğa bizlere sunduğu birbirinden şifalı otlarla dolup taşıyor, sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı ise bir tencere kadar uzağımızda. Sebzeler arasında içerisinde en fazla miktarda Omega-3 bulunduran semizotuyla karşınızdayız. Omega-3 vücudumuz tarafından üretilemiyor, dolayısıyla yediklerimiz sayesinde ona erişebiliyoruz. Semizotunun içerdiği yüksek miktardaki Omega-3’ün faydaları ise saymakla bitecek gibi değil. Kolestrolü düşürmesinden tutun da alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmasına dek geniş bir yelpazesi var faydalarının. Ot deyip geçmemek lazım, kendisi bir şifa deposu.
Semizotunun salatası olur da yemeği olmaz mı hiç, hem de mis gibi olur. Pişirilmesi de ıspanak gibi olan semizotu, oldukça da ucuz. Yani koca bir tencere dolusu şifalı semizotu yemeği sizi neredeyse bedavaya bekliyor. Gayet de arsız bir bitki olan semizotunu dilerseniz kendiniz evinizin balkonunda bile yetiştirebilirsiniz. Ya da marketlerden, pazarlardan demet demet alıp bolca tüketebilirsiniz. Şifa niyetine efendim, afiyet, bal, şeker olsun.

Semizotu Yemeği Tarifi İçin Malzemeler

 • Kuru soğan
 • Sıcak su
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Kırık pirinç
 • Semizotu
 • Salça

Semizotu Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Semizotlarını yıkayıp sirkeli suda bekletin. İyice temizledikten sonra iri parçalar halinde kesin. Soğanı yemeklik doğrayın ve zeytinyağında kavurun.
 2. Salçayı da ekleyerek kavurmaya devam edin.
 3. Semizotunu ekleyin.
 4. Üzerine pirinci ilave ederek suyunu ve tuzunu koyun karıştırın.
 5. Tencerenin kapağını kapatın. Pirinç şişene kadar pişirin.
 6. Afiyet olsun.

About admin

Check Also

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Bu yazıda Hepsi Bir Arada Kaplamanın nasıl taslağını ve dikileceğini keşfedeceksiniz. Gördüklerini sevdin mi? Mağazamdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir