Sahte Roma Gölgesi Nasıl Yapılır

Sahte Roma Gölgesi Nasıl Yapılır

Kısıtlı bir bütçeyle pencerenize desen ve doku eklemek ister misiniz? Bu sahte roma gölgesi öğreticisi, odanızı mükemmel tasarımcı dokunuşuyla bitirmek için size tam da bunu nasıl yapacağınızı öğretecek! Bu, dikiş dikmeyi tercih edenler için kolayca uyarlanabilecek, dikişsiz bir eğitimdir.

Her iki durumda da, yalnızca birkaç malzeme gerektiren ve herhangi bir pencereyi anında dönüştüren hızlı bir öğleden sonra projesidir!

dışarıda begonvil bulunan pencerelerde sahte roma gölgeleri

Sahte Roma gölgesi nedir?

Sahte bir roman rengi daha çok bir saçak gibi davranır, ancak birçok tasarımcının bildiği ve sevdiği klasik roma rengine benzer. İşlevsel değildir ve aşağı çekilmez, bunun yerine pencerenin daha bitmiş görünmesini sağlayabilir veya istenmeyen donanımları penceredeki diğer panjurlardan gizleyebilir.

Sahte roman tonları, bir pencerede mahremiyete veya ışığı engelleyen gölgelere ihtiyacınız yoksa, yalnızca pencereyi tasarım açısından daha bitmiş hissettiren bir şey istiyorsanız harika bir fikirdir.

İşlevsel olan ancak arzu edilenden daha az görünüme sahip donanıma sahip hücresel perdeler için stor perdeniz varsa, bu harika bir seçenektir.

Yeşil çizgili çiçekli kumaş altın makasla kesiliyor

Gerekli malzemeler

 • İstenilen genişliğe kesilmiş 2×1 ahşap tahta (Penceremin genişliği artı 1,5″ yaptım, böylece hafif bir çıkıntı oluştu. NOT: Pencerenizde çok kalın bir pervaz varsa, 1″'den daha derin bir tahta isteyeceksiniz! Kalıbınızın derinliği ile ilgili olmalıdır.)
 • Kumaş – Tahtanızın genişliğinden 2 “daha geniş ve son uzunluğun olmasını istediğinizden 12” daha uzun (katlamalarınızı hesaba katmak için) artı bitirme için iki adet 3 “x8” hurda parçası kesin
 • Astar Kumaş – Ana kumaşla aynı boyutta kesilir
 • Ütü
 • Sıcak tutkal tabancası
 • İstenirse Kenar Bandı (Bu proje için sıcak tutkal kullandım çünkü kalın bir kumaş kullandım, bu yüzden tutkal çizgileri görünmüyordu. İnce bir kumaş kullanıyorsanız bunun yerine tüm kenarları bitirmek için kenar bandı kullanmak isteyebilirsiniz!)
 • Kumaş Makası
 • İğne ve iplik (kıvrımları sabitlemek için isteğe bağlı. Bunun için sıcak tutkal da kullanabilirsiniz!)
 • Asmak için vidalar

Editörün Notu: Bu eğitimde kullanılan kumaş Susan Dellis'in Hedge Green'deki Patmos'u. Astarı Joann's'tan yulaf ezmeli bir çamaşır.

Adım Adım Öğretici

 1. Ahşap panelin uçlarını, son üründe açığa çıkmayacak şekilde kapatın. Her küçük kumaş parçasının üst ve alt kısmına 1/2 inçlik bir kenarı sıcak tutkalla yapıştırın, böylece işiniz bittiğinde temiz bir kenar elde edersiniz. Tahtanın her iki ucuna sıcak tutkal.
 2. Kumaşınızı ütüleyin. Kumaşınızı yüzü aşağı bakacak şekilde bir yüzeye, astar kumaşınızı da yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Yanlış taraflar bir arada. Gerekirse kumaşı ütüleyin, böylece pürüzsüz ve kırışıksız olur.
 1. Kumaşınızın kenarlarını kıvırın. Yapıştırmayı kolaylaştırmak için her iki kumaşınızın iki yan kenarını 1/2″ üzerinde birlikte katlayın ve ütüleyin. Sıcak tutkal yerinde. Daha sonra, temiz, çift katlı bir kenar oluşturmak için bunları yarım inç daha katlayın. Tekrar ütüleyin. Sıcak tutkal tekrar yerine yerleştirildi. Not: Bir etek ucunu bitirmenin doğru yolu, astar kumaşının kenarını dış kumaşın üzerine yerleştirmektir. Ben bunun yerine kolay yolu (yukarıda açıklandığı gibi) yapmayı seçtim, bu da her ikisini de aynı anda yapmaktır, ancak bunu düzgün bir şekilde yapmak isteyen profesyoneller için bundan bahsetmek istedim!
 2. Kumaşınızın altını kıvırın. Yanlarda yaptığınız gibi kumaşınızın 1/2″ kadarını katlayın ve yerine ütüleyin. Bunu yapacağınız için sıcak tutkal kullanmanıza gerek yok burada daha geniş bir etek ucu bulunur ve yapıştırıcı onu daha kolay yakalayacaktır. Daha sonra, bu sefer yaklaşık 1 ″ çift katlı bir etek oluşturmak için tekrar katlayın, böylece altta daha belirgin bir etek ve ütü elde edersiniz. Sıcak tutkal yerinde.
ahşap tahtaya yapıştırılmış kumaş
 1. Kumaşınızın üst kısmını kıvırın. Bu, ahşap tahtanıza yapıştırılacağı için yalnızca tek bir kenar yapmanız gerekir. 1/2″ kumaş ve ütüyü katlayın. Sıcak tutkal yerinde.
 2. Kumaşı ahşaba yapıştırın. Kumaşınızın üst kenarını ahşap tahtanızın üst 1 ″ kenarına sıcak tutkalla yapıştırın.
 1. Kıvrımlar oluşturun. Kumaşınızda dilediğiniz gibi kıvrımlar oluşturun. Kıvrımların boyutu ve miktarı, son parçanızın boyutuna bağlı olacaktır. Yerinde tutmak için her katlamada, her iki uçta küçük bir el dikişi oluşturun veya dikmek istemiyorsanız bunu sıcak tutkalla yapın. Daha sonra, düz kıvrımlara sahip geleneksel bir Roma gölgesi görünümü istiyorsanız, gölgenizin boyutuna bağlı olarak kıvrımları ortada da tutturmanız gerekebilir. Buradaki fotoğrafların çoğunda gördüğünüz stil gibi rahat bir Roma gölgesi görünümü istiyorsanız, alt köşeleri son katlamanızın altına kadar çekin ve yerine sabitleyin.
Pencerenin üstünde asılı olan gölgenin yakın çekimi
 1. Gölgelerinizi asın. Gölgeliklerinizi nasıl asacağınız duvarlarınızın nasıl olduğuna bağlı olacaktır. Benimkini asmak için iki adet 2 ″ vida kullandım. Pencere çerçevenizin üzerine istediğiniz şekilde yerleştirin. Kumaşı yukarı ve dışarı doğru çevirin ve ahşap ve duvarda önceden delikler açın. Vidalarla delin. Gizlemek için kumaşı ahşabın üzerine geri çevirin.
 2. Gerekirse ayarlayın. İlk olarak, astıktan sonra gerekirse kıvrımları ayarlayın ve ardından istenirse yerine tutturmak için ek dikişler ekleyin.
pencerenin üstünde asılı sahte roma gölgesi

Farklı Roma Tonları Stilleri

Bu eğitimin uyarlanabileceği birçok farklı Roma tonu stili vardır.

Antika ahşap makyaj masasına sahip erik rengi banyo

Düz veya düz bir Roma gölgesi, bir yandan diğer yana uzanan düz kıvrımlara sahiptir ve sahte bir versiyonunu oluşturmanın en kolay stilidir. Bunlar çok temiz ve sofistike hissettiriyor.

sahte roma gölgesi

Rahat Roma tonlarının alt kısmı hafif bir kıvrıma sahiptir ve mekanınızda daha rahat, samimi bir his yaratır.

Herhangi bir stildeki roman rengine kontrast bir öğe eklemek için şerit kenarlığı eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu, özellikle seçilen kumaştan alınan parlak renkte bir çocuk odasında eğlencelidir.

Hangi stili seçerseniz seçin, bu sade, dikişsiz sahte roma gölgesi odanızın tüm görünümünü değiştirecek ve alanınıza güzel, dokulu bir katman katacaktır.

Roma gölgesi fotoğrafı üzerine NoSew Sahte Roma Gölgesi metni nasıl yapılır

Denenecek Daha Fazla DIY Ev Projesi

Evinize başka bütçe dostu dekorlar eklemek ve paranızın karşılığını en iyi şekilde almak mı istiyorsunuz? Bu eğitimlerden birini deneyin!

About admin

Check Also

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Bu yazıda Hepsi Bir Arada Kaplamanın nasıl taslağını ve dikileceğini keşfedeceksiniz. Gördüklerini sevdin mi? Mağazamdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir