Kabak Tatlısı

Aslında bir meyve tatlısı kabak tatlısı. Faydaları say say bitmeyen bal kabağının bal gibi tatlı olan iç kısmı ince ince dilimleniyor, toz şekerli şerbet karışımında yumuşayana kadar pişiyor. Tatlı o kadar güzel oluyor ki kış bir an önce gelsin ve bal kabağından hazırlanan kabak tatlısı sofranızda hep olsun istiyorsunuz. Tencerede yapılabilen bal kabağı tatlısı aynı zamanda fırında da pişiyor ve bir nebze olsun karamel lezzetini alıyor.
Şimdi sizlere ‘Kabak tadı verdi’ deyimini sözlükten kaldıracak kabak tatlısı tarifimizi not almanızı ve pratik bir şekilde hazırlamanızı öneriyoruz. Onu en az bal kabağı çorbası kadar çok seveceksiniz.
Kabağı lifli yapısından ötürü tatlı olarak tüketmeyi sevmeyenlere de naçizane önerimiz; tahin, kaymak ya da dondurma hatta bu üçlünün hepsi ile aynı anda tüketmeleri.
Bal kabağı mevsimi gelmişken bal kabağından yapılan diğer tatlı tariflerimize de bekleriz: Hazır Zamanıyken Bal Kabağını Doya Doya Değerlendirmelik 14 Farklı Tatlı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

 • Toz şeker
 • Bal kabağı
 • Tahin
 • Ceviz içi

Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Eğer bal kabakları soyulmamışsa önce soymakla başlayalın. Kabağın içindeki çekirdekleri bir bıçakla sıyırarak çıkartın.
 2. Kabağın düz kısmını tahtaya sabitleyin. Kabağın kabuklarını ve yeşil kısımları bıçakla soyun.
 3. İyice temizlenen kabakları dilimlere kesin. Dilediğiniz boyutlarda keserek pişirebilirsiniz. Daha büyük dilimler yaparsanız pişme süresi de daha uzun olacaktır.
 4. Kabakları geniş bir tencereye alın ve üzerine şekeri ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 3 saat ya da 1 gece tezgahta bekletin.
 5. Bekleme süresi sonrasında suyunu salan kabakları ocağa alın.
 6. Kapağı kapalı şekilde yumuşayana kadar yaklaşık 30-50 dk kontrollü olarak pişirin. Kabaklara küçük bir bıçak batırarak pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.
 7. Pişen kabak tatlısını bir borcama alın. Soğuduktan sonra isteğe göre üzerine ceviz ve tahin ekleyerek servis edin. Afiyet olsun!

About admin

Check Also

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Hepsi Bir Arada Kaplama: Yeni Başlayanlar İçin Video Kılavuzuyla Kolay Eğitim

Bu yazıda Hepsi Bir Arada Kaplamanın nasıl taslağını ve dikileceğini keşfedeceksiniz. Gördüklerini sevdin mi? Mağazamdan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir