Göz ardı etmeniz gereken 9 Eski Tasarım Kuralı ve Yerine Ne Yapmalısınız?

Göz ardı etmeniz gereken 9 Eski Tasarım Kuralı ve Yerine Ne Yapmalısınız?

Dinamik ve sürekli değişen iç tasarım dünyasında, tasarım kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmak, yaratıcılığı ve bireysel ifadeyi bastırabilir. Tasarım kuralları genel bir rehber görevi görse de, birçoğu güncelliğini kaybetmiştir ve gelişen iç tasarım dünyasında artık geçerli olmayabilir.

Tek Tasarım Stili

Modern tasarım ilkeleri, bireysel tercihlere ve yeniliklere izin veren uyarlanabilirlik ve esnekliğe dayanmaktadır. Tasarımcılar ve ev sahipleri, katı ve modası geçmiş tasarım kurallarını göz ardı ederek daha yaratıcı çözümler keşfedebilir, alanı belirli ihtiyaçlara göre uyarlayabilir ve mümkün görülenin sınırlarını zorlayabilir.

Eski Tasarım Kuralları

Ev sahiplerinin zevkleri, şık olduğu kadar işlevsel, konforlu ve yaşanabilir evler yaratmaya daha fazla odaklandıkça, ev için tasarım kuralları son birkaç yılda bir dönüşüm geçirdi. Tasarımcılar bu modası geçmiş tasarım kurallarından uzaklaşarak kişisel tercihleri ​​ve yaşam tarzlarını daha fazla yansıtan alanlar yaratabilirler.

Simetrik Düzenlemeler

Simetrik DüzenlemelerSimetrik Düzenlemeler
Geyik Tasarım Stüdyosu

Mobilya ve dekorun mükemmel dengeli konfigürasyonlarda yerleştirildiği simetri, uzun süredir iç tasarımda saygı duyulan bir prensip olmuştur. Simetri hoş bir düzen ve uyum yaratır, ancak aşırı kullanıldığında katı ve kısıtlayıcı gelebilir.

Asimetri, modern iç mekanlarda daha dinamik ve yaratıcı bir tarz yaratmak için sıklıkla kullanılıyor. Asimetrik düzenler bir odayı daha az resmi ve daha davetkar hale getirerek tasarımcıların onu söz konusu belirli alana uyarlamasına olanak tanır. Asimetrik düzenlemelerde bile görsel ağırlığı dengelemek ve mekanın bütünlüklü olmasını sağlamak için merkezi bir odak noktası oluşturmak kritik öneme sahiptir.

Biçimsel Alanları İşleve Göre Önceliklendirin

Biçimsel Alanları İşleve Göre ÖnceliklendirinBiçimsel Alanları İşleve Göre Önceliklendirin
Helios Tasarım Grubu

Önceki yıllarda, iç mimarlar, ev sahibinin alanı kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın, resmi yemek odası veya oturma odası gibi özel kullanımlar için belirli odaları sık sık ayırıyordu. Bu strateji genellikle güzel ama pratik olmayan alanlarla sonuçlandı.

Artık pek çok iç tasarımcı, formalite yerine işlevsellik ve konfora öncelik veriyor. Belirli gereksinimleri karşılayan odalar tasarlarken belirli ailelerin ve mekanların ihtiyaçlarını değerlendirirler. Bu, mekanların yalnızca çekici olmasını değil aynı zamanda insanların kişiliklerini ve yaşam tarzlarını yansıtmasının yanı sıra günlük kullanım için de pratik olmasını sağlar.

Resmi Girişler

Resmi GirişlerResmi Girişler
Gevrek Mimarlar

Resmi bir girişin amacı, konukları geldiklerinde özenli ve zarif mobilyalarla etkilemekti. Her ne kadar evinizin tonunu belirlemenin mükemmel bir yolu olsalar da, tasarımcılar ve ev sahipleri giderek hem davetkar hem de işlevsel girişler yaratmanın yollarına odaklanıyor. Belirli sahipler ve yaşam tarzları için yararlı olan tasarım öğelerine öncelik verirken aynı zamanda kişisel tercihlerini de yansıtırlar. Bu, yerleşik bir ayakkabı, çanta ve şapka dolabı ya da alanı sabitleyen ve misafirleri karşılayan şık ama sade bir dekor olabilir.

Tüm Nötr Renk Şemaları

Tüm Nötr Renk ŞemalarıTüm Nötr Renk Şemaları
Koğuş 5 Tasarımı

Son 20 yıldır beyaz, bej ve griyi temel alan nötr renk şemaları iç tasarımda norm haline geldi. Bu renkler geniş bir kitleye hitap edecek ve zaman içinde tarzlarını koruyacak güvenli bir seçim olarak görülüyordu. Nötr renkler asla modası geçmiş olmayacak olsa da, son yıllarda tamamen nötr iç mekanlardan uzaklaşmaya yönelik artan bir istek var.

Günümüzde giderek daha fazla insan, mekanlarını farklılaştırmanın bir yolu olarak cesur ve canlı renk şemalarını benimsiyor. Tasarımcılar ve iddialı ev sahipleri, görsel olarak çekici iç mekanlar yaratmak için beklenmedik renk kombinasyonları ve cesur tonlar üzerinde denemeler yapıyor. Bu değişim, bireysel zevklere ve tercihlere göre uyarlanmış, daha özelleştirilebilir ve etkili tasarımlara olanak sağlıyor.

Cesur Desenlerden Kaçının

Cesur Desenlerden KaçınınCesur Desenlerden Kaçının
Tepelere Koş

Bireysel yaratıcılık ve ifadeyi ön planda tutan günümüzün iç tasarım fikirlerinde cesur desenlerden kaçınmanın yeri yoktur. Küçük, narin desenler bazı mekanlarda işe yarar ancak gürültülü ve küstah desenlerin de yeri vardır. Bunlar birçok mekana canlılık ve dinamizm katarak onları yumuşaktan canlı ve ilgi çekici hale getirebilir.

Çağdaş tasarım, çok çeşitli cesur ve katmanlı desenleri tercih eder. Duvar kağıdı, döşeme ve kilimlerdeki cesur desenler göz alıcı odak noktaları oluşturur ve odanın genel havasını etkiler.

Renk Çarkına Uyun

Renk Çarkına UyunRenk Çarkına Uyun
IDF Stüdyosu

Renk tekerleği kuralları iç tasarımın derinliklerine yerleşmiştir, ancak tüm katı iç mekan kurallarında olduğu gibi tasarımcılar bu kavramları yeniden değerlendirmektedir. Renk tekerleğinin renk ilişkileri ve uyumlara yönelik yönergeleri yararlı olsa da, bu kurallara sıkı sıkıya uymak yaratıcılığı sınırlayabilir ve bastırabilir.

Öte yandan beklenmedik renk kombinasyonları derinlik ve ilgi katarak daha yaratıcı ve kişisel bir alan ortaya çıkarabilir. Ayrıca bir odanın aydınlatması, düzeni, mobilyaları ve dekoru da rengin nasıl algılandığını etkiler ve renk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınmasından öncelikli olmalıdır. Dekoratörler, renk ilişkisinin atmosferik ve duygusal niteliklerine odaklanarak daha ilgi çekici ve kişiselleştirilmiş bir alan yaratabilirler.

Asla Küçük Bir Odayı Koyu Renge Boyamayın

Asla Küçük Bir Odayı Koyu Renge BoyamayınAsla Küçük Bir Odayı Koyu Renge Boyamayın
Archer ve Buchanan Mimarlık

Açık renklerin odayı daha büyük, koyu renklerin ise daralttığı doğrudur, ancak tasarımcılar küçük alanlarda derin, karamsar renklerin avantajlarını fark etmeye başlıyor. Koyu renkler odaya derinlik ve boyut katarak odanın daha samimi ve rahat olmasını sağlar. Ayrıca duvar sanatı ve mobilyaların sergilenmesi için çarpıcı bir zemin oluşturuyorlar.

Derin, dramatik renkleri tercih ediyorsanız bu modern tasarım konsepti, bunları her büyüklükteki odada kullanmanıza olanak tanır. Karanlık duvarların görünümünü, bu alanları davetkar ve işlevsel kılan kapsamlı bir aydınlatma tasarımıyla dengeleyin. Duvar rengi ne olursa olsun odanızın açık ve ferah hissetmesi için minimum pencere kaplamalarıyla odadaki doğal ışığı en üst düzeye çıkarın.

Aşırı Süslü Detaylar

Aşırı Süslü DetaylarAşırı Süslü Detaylar
Tess Riley Tasarım

Ahşap işçiliği, mobilya ve dekordaki süslü detaylar, evlerin kullanılmaktan ziyade hayranlık duyulmasının amaçlandığı bir zamanı hatırlatıyor. Bu detayların zarafeti ve ihtişamı yansıtması amaçlanmıştı ancak günlük yaşamda pratik değildi. Ayrıca bir alanın darmadağın ve görsel olarak bunaltıcı görünmesine neden olabilirler.

Kalıplama, doğrama işleri ve marangozluk gibi zarif mimari detaylar, çeşitli iç tasarım tarzlarında hala güzeldir, ancak tasarımcılar artık bunları daha akıcı ve basit mobilya ve dekorlarla birleştiriyor. Modern tasarım stilleri daha minimalist ve ölçülü bir estetiği benimsiyor, bunun yerine temel unsurlara ve pratik dekora odaklanıyor. Bu yeni yaklaşım zorunlu olarak daha pratik ve kullanıcı dostu tasarımlar ortaya çıkarmaktadır.

Tek Tasarım Stili

Tek Tasarım StiliTek Tasarım Stili
Richard Massa Mimar

Geleneksel olarak, iç mimarlar evin her yerinde aynı tarz mobilya ve dekoru kullanırlardı. Bu tutarlı bir tasarım elde etmenin basit bir yoluydu. Günümüzde bu tür mekanlar monoton ve donuk görünmektedir. Modern iç tasarım, müşterilerin kişiliklerini ve yaşam tarzlarını yansıtan katmanlı ve eklektik tasarımları tercih eder.

Tasarım stillerini birleştirmek daha iyi bir strateji olsa da, korkaklara göre değil. Stilleri ve parçaları bir araya getirdiğinizde uyumlu ve dengeli bir alan yaratmak daha da zorlaşıyor. Bu yaklaşımı benimserseniz, birkaç kurala bağlı kalmak, onları çiğneme konusunda kendinizi daha rahat hissedene kadar daha uyumlu bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

Tutarlı bir renk paletiyle başlayın ve bunu duvar rengi, döşeme ve yumuşak mobilyalarla odanın geneline genişletin. Görsel ilgiyi artırmak için kullandığınız parçalarda pürüzsüz ve pürüzlü, parlak ve mat, sert ve yumuşak gibi tamamlayıcı dokular arayın. Sevdiğiniz parçaları bir anda satın almak yerine zamanla satın alarak öğelerinizi yavaş yavaş iyileştirin. Sevdiğiniz bir odayı yaratana kadar, tarzları ne olursa olsun farklı parçaları karıştırıp eşleştirmekten korkmayın.

About admin

Check Also

Fırfır Etek Nasıl Yapılır: Videolu Başlangıç ​​Rehberi

Fırfır Etek Nasıl Yapılır: Videolu Başlangıç ​​Rehberi

Bu yazıda elbiselerinize, eteklerinize ve üstlerinize nasıl fırfırlı etek tasarlayacağınızı, dikeceğinizi ve takacağınızı keşfedeceksiniz. Gördüklerini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir