Evinizde Temizlenmesi En Zor Yerler

Evinizde Temizlenmesi En Zor Yerler

En titiz ev temizleyicileri bile bazı şeyleri gözden kaçırır. Bazı yerlere ulaşmak zordur. Bazıları unutuluyor. Bazılarının bu kadar sık ​​temizliğe ihtiyacı yok gibi görünüyor. İşte gözden kaçan ancak daha düzenli temizlenmesi gereken 11 yer.

Sürgülü Pencere ve Kapı Rayları

Sürgülü pencere ve veranda kapısı rayları kir, toz ve ölü böcekleri toplar. Yoğuşma ve/veya yağmur, rayların içine yapışmasına yardımcı olur. İzi temizlemek için suyla karıştırılmış bir diş fırçası ve bulaşık deterjanı kullanın. Temizledikten sonra raylara kuru silikon yağlayıcı püskürtün. Pencereler ve kapılar daha düzgün çalışır ve silikon kirin yapışmasını önlemeye yardımcı olur.

Panjur

Havalandırma delikleri temizliği

Panjur, evin etrafında yüzen tozları biriktiren geniş yüzeylerdir. Temizlemeleri zor olduğundan çoğu zaman göz ardı edilirler. Mikrofiber bez veya Swiffer kullanılarak temizlenebilirler. Küvette ılık su ve bulaşık deterjanı kullanılarak derinlemesine temizlenebilirler. Perdeler kuruduktan sonra metal kısımları kuru silikon sprey ile yağlayın.

Tuvaletin Arkasında

Tuvaletin arkasını temizlemek zorlu bir iştir; özellikle de makyaj tezgahı tuvaletin üzerine uzanıyorsa. Sıcak su ve sirke, topaklaşmış kirleri çıkarmak için iyi çalışır. Elleriniz duvar ile tuvalet tankı arasına sığmıyorsa, bir yandan diğer yana çekecek kadar uzun bir bez kullanın. Tankın, besleme hattının ve kaidenin alt tarafının yanı sıra duvarını da temizleyin.

Süpürgeliği ve zemini aynı anda bir bezle temizlemek mantıklıdır çünkü paspaslar, süpürgeler ve elektrikli süpürgeler nadiren sığar ve tuvaletin arkasında çalıştırılmaları zordur.

Harç

Fayans aralarını doldurmak için kullanılan harç, zamanla lekelenir ve rengi değişir. Yeterince kirlenirse küf bile oluşur. Fayansların düzenli olarak temizlenmesi genellikle yeterli değildir. Harcı derinlemesine temizlemek için ılık su ve kabartma tozu karışımını bir diş fırçasıyla kullanın. İnatçı lekeler, çoğu ev dekorasyon mağazasında bulabileceğiniz harç fırçaları ve harç temizleyicileri ile çıkarılabilir.

Buzdolabı Bataryaları

Havalandırma delikleri temizliğiHavalandırma delikleri temizliği

Buzdolabının arkasına takılan soğutma bataryaları hiçbir zaman görülmez ve sıklıkla unutulur. Kirli bobinler kompresörün daha fazla ve daha uzun çalışmasına neden olur, enerji maliyetlerini artırır ve buzdolabının ömrünü kısaltır.

Buzdolabını dışarı çekin ve bobinleri yumuşak bir fırça ve aralık aleti aparatlarıyla temizleyin. Erişiminiz varken kompresör bölmesini, duvarı ve süpürgeliği temizleyin.

Kanepeyi hareket ettir

Kanepenin altını süpürmek kirin çoğunu alır. Yerdeki tüm kiri, mısır gevreğini, talaşı ve fıstıkları temizlemek için şeyi duvardan uzaklaştırmanız gerekir. Çıkarırken duvarı, süpürgeliği ve kanepenin arkasını temizleyin. Kanepenin arkasını süpürmek tozun yere yerleşmesini önler.

Süpürgelikler

Süpürgelikler, zemin ve duvar aksamının nadiren kir açısından incelenen küçük bir parçasıdır. Gevşek toz ve kiri temizlemek için paspas süpürgeliklerini nemlendirin. Daha sonra ılık su ve bulaşık sabunu ile temizleyin. Paspası nemli tutun, ıslak değil. MDF suyu emer ve şişer. Sürtünme izleri genellikle sünger veya sihirli silgi üzerindeki bulaşık deterjanı ile giderilebilir.

Işık Armatürleri ve Anahtarlar

Işık açık olduğu sürece çoğu insan aydınlatma armatürlerine pek dikkat etmez. Toz ve ölü böcekleri toplarlar ve montaj yerlerinden çıkarılıp lavabo veya küvette ılık sabunlu suyla yıkanmalıdırlar.

Anahtarlar sürekli kullanımdan dolayı yağlanır. Toz yüzeye yapışır ve değişir. Kılıfları çıkarılıp ılık sabunlu suda yıkanabilir. Geçişleri temizlemek için nemli bir Q-ucu kullanın. Hiçbir kabloya dokunmayın.

Havalandırma delikleri

Havalandırma delikleri temizliğiHavalandırma delikleri temizliği

Çoğu ev sahibi, yerdeki havalandırma delikleri üzerinde elektrikli süpürge veya ıslak paspas çalıştırmanın onları temiz tutacağını varsayar. Toz ve kir kanatçıklara ve kapağın alt kısmına yapışır ve daha sonra evin yaşam alanına üflenir. Havalandırma kapakları periyodik olarak çıkarılıp sabunlu suda yıkanmalıdır. Bu aynı zamanda Lego'yu ve yiyecek artıklarını aşağıdaki borudan elle veya elektrikli süpürgeyle çıkarmak için de iyi bir fırsattır.

Çöp İmhaları, Lavabo ve Küvet Süzgeçleri

Çöp öğütücünüzü temizleyin ayda bir – sadece kokmaya başladığında değil. Makinede bir avuç buzu öğütmek kadar kolaydır. Hoş ve taze bir koku için buza biraz limon kabuğu ekleyin.

Saç ve sabun topları kombinasyonunun lavabo ve küvet giderlerinden düzenli olarak temizlenmesi giderlerin tıkanmasını ve kötü kokuları önler. İş genellikle bir ucunda kanca bükülmüş bir tel elbise askısı uzunluğu ile kolayca gerçekleştirilir.

Güverte

Güverteler genellikle gevşek döküntüleri süpürerek ve bir bahçe hortumuyla püskürterek temiz tutulur. Her iki veya üç yılda bir basınçlı suyla yıkanmalı, daha sonra kullanım ömrünü uzatmak ve değerini korumak için muhafaza edilmeli ve mühürlenmelidir. Nasıl yapılacağını bildiğinizden emin olun güverteyi basınçlı yıkama zarar vermesini önlemek için.

About admin

Check Also

Kelebek Kol Elbise Dikimi: Ücretsiz Dikiş Deseni PDF ve Video

Kelebek Kol Elbise Dikimi: Ücretsiz Dikiş Deseni PDF ve Video

Bu yazıda, yeni başlayanlar için 8 boyutta ücretsiz dikiş deseni PDF'si ile çarpıcı kelebek kollu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir