Daha Dengeli ve Fonksiyonel Bir Tasarım Yaratmak İçin Kaçınılması Gereken 12 Mobilya Düzenleme Hatası

Daha Dengeli ve Fonksiyonel Bir Tasarım Yaratmak İçin Kaçınılması Gereken 12 Mobilya Düzenleme Hatası

Mobilyaları düzenlemek bir oyun için sahne hazırlamaya benzer; Her parça setin genel uyumuna ve bütünlüğüne katkıda bulunuyor. Evinizdeki mobilya düzenlemesi de aynı derecede önemlidir.

En özenle seçilmiş mobilyalar bile yanlış yerleştirildiğinde etkisini kaybedebilir. Odayı çok fazla parçayla doldurmak ya da odadaki doğal trafik akışını hesaba katmamak olsun, mobilya düzenleme hataları odanın görünümünü ve hissini hayati derecede etkileyecektir. Bu tuzakları anlayıp bunlardan kaçınarak alanınızı dengeli ve sıcak bir dinlenmeye dönüştürebilirsiniz.

Tasarımdan Önce Ölçüm Yapılmaması

Mobilya düzenlemesindeki hatalar, mekanın görünümünü ve akışını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda mekanın garip ve kopuk görünmesine de neden olur. Mobilyalarınızı satın almadan ve düzenlemeden önce yaygın mobilya düzenleme hatalarına dikkat ederek daha derli toplu ve uyumlu bir iç mekan inşa edebileceksiniz.

Trafik Akışına Öncelik Vermemek

Trafik Akışına Öncelik VermemekTrafik Akışına Öncelik Vermemek
Carter ve Şirket

Mobilyalarınızı düzenlerken trafik akışını dikkate almamak, tasarımda bir takım pratik ve estetik sorunlara yol açacaktır. Zayıf trafik akışı, özellikle yüksek trafikli işlevler sırasında alanda hareket etmeyi zorlaştıracaktır. Aynı zamanda doğal olmayan görünümlü bir alanla sonuçlanacaktır. Dış kapılar, iç kapılar ve odalar arasındaki yürüyüş yolları gibi odadaki doğal giriş ve çıkış alanlarına öncelik verdiğinizden emin olun. Bu kaçınılmaz olarak daha az mobilya kullanmanıza ve oda düzenlemesini daha az yapmacık hissettiren açık alanlar bırakmanıza yol açacaktır.

Odak Noktasını Göz ardı etmek

Odak Noktasını Göz ardı etmekOdak Noktasını Göz ardı etmek
Şehirbilim Tasarımları

Her oda düzenlemesinin doğal bir odak noktası olacaktır; pencereler veya şömine gibi sabit bir mimari özellik veya kanepe gibi üretilmiş bir özellik veya öne çıkan bir duvar sanatı parçası olabilir. Odak noktası olmadığında oda düzeni dağınık veya kasıtlı olmayan bir his verecektir. Odak noktası, tasarımda gözün duracağı birincil yer görevi görür. Mobilyalarınızı düzenlemeden önce tasarımın en iyi odak noktasını belirlemek hayati önem taşıyor. Odak noktasını belirleyerek odadaki bu sabitleme elemanını en üst düzeye çıkaracak şekilde odadaki diğer özellikleri düzenleyebilirsiniz.

Mobilyaları Duvarlara İtmek

Mobilyaları Duvarlara İtmekMobilyaları Duvarlara İtmek
Croma Tasarım

Mobilyalarınızı odanızın duvarlarına göre düzenlemek yerden tasarruf sağlayan bir çözüm gibi görünse de çoğu zaman samimi alanların eksikliğine ve görsel dinamizmin azalmasına neden olur. Bu seçim, büyük odaların daha mağaralı, küçük alanların ise tek boyutlu görünmesine neden olabilir. Mobilyaları duvara doğru itmek, mobilyaları birbirinden ayırabilir ve odanın her yerinde garip konuşmalar yapılmasını gerektirebilir.

Mobilyaları duvardan uzaklaştırmak daha iyi bir seçenektir. Bu, özellikle küçük odalarda mantığa aykırı görünebilir, ancak bir kanepenin veya vurgulu sandalyenin birkaç santim gerisinde bile mobilya düzeninin görünümü iyileşir.

Sehpayı Yanlış Değerlendirmek

Sehpayı Yanlış DeğerlendirmekSehpayı Yanlış Değerlendirmek
popix tasarımları

Bir sehpanın boyutu ve yerleşimi, bir oturma odasının veya oturma odasının işlevselliği ve estetiği açısından kritik öneme sahiptir. Sehpa boyutuna karar verirken oturma mobilyanızın ölçeğini göz önünde bulundurun. Bir sehpa, kanepenizin veya ana vurgulu sandalyelerinizin yaklaşık üçte ikisi ila dörtte üçü kadar olmalıdır. Bu, sehpanızın diğer mobilyalarla koordineli olmasını sağlayacaktır.

Sehpayı ana oturma alanının önüne yerleştirin ancak etrafında insanların rahatça yürüyebileceği kadar boşluk bırakın. Çoğu uzman yaklaşık 18 inç önermektedir. Sehpanın kolunuzun ulaşabileceği mesafede olduğundan emin olun, aksi takdirde ayaklarınızı dinlendirmek veya film ortasında atıştırmalık hazırlamak işe yaramaz.

Oda Oranlarının Gözardı Edilmesi

Oda Oranlarının Gözardı EdilmesiOda Oranlarının Gözardı Edilmesi
Kelley Tasarım Grubu

Mobilyaların çeşitli ölçek ve oranlarda kullanılması daha etkili bir iç mekan tasarımına yol açabilir ancak bunu odanızın ölçeği bağlamında uygulamanız gerekir. Küçük bir odaya büyük boyutlu mobilyalar yerleştirmek, alanın sıkışık ve bunalmış görünmesine neden olabilir. Geniş ve ferah odalarda narin veya küçük mobilyalar kaybolabilir.

Bir oda düzenlemesinde mobilyaların oranları dikkate alınırken denge ve uyumun sağlanması önemlidir. Odanın büyüklüğü bağlamında parçaların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine dikkat edin. Mobilyalarınızın çoğu benzer ölçekte olmalıdır, ancak tasarımınıza daha fazla görsel ilgi kazandırmak için bir veya iki parçayı daha hassas veya büyük ölçekli bir şekilde birleştirebilirsiniz.

Konuşma Alanlarının İhmal Edilmesi

Konuşma Alanlarının İhmal EdilmesiKonuşma Alanlarının İhmal Edilmesi
Houzz

Sosyal etkileşim, evinizin her ana yaşam alanında hayati bir husus olmalıdır. Bu, mobilyaları düzenlerken insanların konuşabileceği ve etkileşime girebileceği bir ortam yaratmayı hedeflemeniz gerektiği anlamına gelir.

Yaygın olarak yapılan bir hata, mobilyalarınızı küçük sohbet grupları oluşturmak yerine televizyon veya şömine gibi cansız bir odak noktasına bakacak şekilde düzenlemektir. Küçük odalarda bunu önlemek için mobilya parçalarını birbirine bakacak şekilde düzenleyin. Tek sandalyeleri yalnız bırakmamaya çalışın; bunun yerine her sandalyenin bir ortağı olduğundan emin olun. Alanın daha rahat ve samimi olmasını sağlamak için geniş odalarda birden fazla oturma grubu oluşturun. Bu, daha fazla sosyal etkileşim sağlayacak ve geniş alanda daha dinamik bir tasarım yaratacaktır.

İşlevsellikten ziyade Stili Düşünmek

İşlevsellikten ziyade Stili Düşünmekİşlevsellikten ziyade Stili Düşünmek
SKOLNICK Mimarlık ve Tasarım Ortaklığı

Estetik açıdan hoş bir mobilya düzenlemesine işlevsellik yerine öncelik vermek, alanınızı daha konforlu veya davetkar hale getirmeyecek kısa vadeli bir stratejidir. Güzellik yaratmak önemli olsa da yaşanabilir bir çevre sağlama pahasına olmamalıdır.

Bu mobilya düzenleme hatasını yapmaktan kaçınmak için her odanın asıl amacını ve orada meydana gelmesi muhtemel faaliyetleri göz önünde bulundurun. Bu ana faaliyeti destekleyen ve aynı zamanda ikincil amaçlar için kolayca yeniden düzenlemeye izin veren bir mobilya düzenlemesi seçin. Hem konforlu, hem dayanıklı hem de şık mobilyalar satın almayı tercih edin. Uzun yıllar dayanmalarını sağlamak için odanın ana mobilya parçaları için karşılayabileceğiniz en yüksek kaliteyi seçin.

Kötü Aydınlatma Tasarımı

Kötü Aydınlatma TasarımıKötü Aydınlatma Tasarımı
O'Hara İç Mekanlar

Kötü bir aydınlatma tasarımı, önemli görevler için yetersiz aydınlatma, eşit olmayan ışık dağılımı ve estetik uyumsuzluk nedeniyle odanın tarzını ve işlevselliğini etkileyecektir. Aydınlatma tasarımını mobilya düzenlemenizle birlikte planlayarak bu hatanın önüne geçebilirsiniz.

Işıkları seçerken odanızın genel amacını ve içindeki her alanı göz önünde bulundurun. Odanın yeterli ortam aydınlatmasına ve her alanın işlevini destekleyecek görev aydınlatmasına sahip olduğundan emin olun. Belirli alanları vurgulamak ve görsel ilgi eklemek için dekoratif aydınlatmayı kullanabilirsiniz. Dimmerler veya ayarlanabilir aydınlatma kontrolleri, gün boyunca ve belirli etkinlikler için ışığı dengelemenize yardımcı olabilir.

Pencere Işığının Engellenmesi

Pencere Işığının EngellenmesiPencere Işığının Engellenmesi
J Design Group – İç Mimarlar Miami – Modern

Pencereleri mobilyalarla kapatmak bazen kaçınılmaz olabilir ancak mümkünse bundan kaçınmalısınız. Pencereler değerli bir doğal ışık kaynağıdır ve odaların daha aydınlık ve aydınlık görünmesini sağlar. Pencereleri ağır mobilyalarla kaplamak odanın daha küçük ve daha az çekici görünmesine neden olabilir. Bir mobilyayı pencere önüne yerleştirmeniz gerekse bile, ince oranlara sahip veya açık renkli bir parça seçin. Bu, ışığın nesnenin içinden geçmesine veya ışığın parlak renklerden yansımasına izin verecektir. Odadaki doğal ışığı daha fazla yansıtmak için aynaları da kullanabilirsiniz. Alanı anında aydınlatmak için aynaları pencerelerin karşısına veya pencerelere dik olarak yerleştirin.

Odayı Aşırı Doldurmak

Odayı Aşırı DoldurmakOdayı Aşırı Doldurmak
Los Angeles Kantonu

Bir odayı aşırı doldurmak, odanın klostrofobik, aşırı stil sahibi ve kaotik görünmesine neden olan yaygın bir tasarım hatasıdır. Kalabalık odalar, görme bozukluğunun ötesinde, trafik akışını engelleyebileceği ve hayati alanlara erişimi zorlaştırabileceği için odanın işlevselliğini de azaltacaktır. Mobilya düzenlemesi alanında, daha azı aslında daha fazladır. İyi bir strateji, oda için temel unsurları ve birkaç dekoratif parçayı seçmek, ancak oda tasarımının nefes almasına izin veren açık alanlara izin vermektir.

Odanın Dengesinin İhmal Edilmesi

Odanın Dengesinin İhmal EdilmesiOdanın Dengesinin İhmal Edilmesi
Shelley Morris İç Mekanlar

Etkili bir mobilya düzenlemesinde denge önemlidir. Bu, odada görsel stabilite ve uyumun olmasını sağlar ve gözün tasarımdaki ana odak noktasına yönlendirilmesini sağlar.

Dengeyi sağlamak için görsel ağırlığı, simetri/asimetriyi, mobilya ölçeğini, renkleri, desenleri ve odak noktalarını göz önünde bulundurun. Denge simetrik bir tasarım gerektirmez; daha ziyade odanın tarzına ve amacına uygun, denge ve görsel akış yaratan bir düzenleme yaratmayı ifade eder. Dengeli ve işlevsel bir tasarım elde etmek için orantıya, ölçeğe ve aralıklara dikkat ederek farklı düzenlemeler deneyin.

Tasarımdan Önce Ölçüm Yapılmaması

Tasarımdan Önce Ölçüm YapılmamasıTasarımdan Önce Ölçüm Yapılmaması
James S. Collins Mimar

Odanızın alanını ölçmemek ve mobilyaların boyutlarını dikkate almamak, hem bütçenizi hem de tasarımınızı etkileyen maliyetli hatalara yol açabilir. Doğru ölçümler olmadan odanıza sığmayan mobilya satın alma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca mevcut alanı en iyi şekilde kullanamayabilirsiniz.

Genel bir tasarıma karar vermeden önce odanın oranlarını ölçün. Duvarların uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini ekleyin ve şömine, pencere ve kapı aralıkları gibi mimari özellikleri not edin. Odada kullanmayı planladığınız mobilyaların boyutlarını ölçün veya araştırın. Yalnızca boyutlarını değil aynı zamanda onları çevreleyen açık alanı da göz önünde bulundurun. Alanınız için en iyi düzeni görselleştirmenize ve denemenize yardımcı olacak bir oda planı oluşturun. Odanın oranlarını veya oda planınızı her zaman yanınızda bulundurun, böylece alışveriş yaparken ihtiyacınız olan mobilyaların doğru boyutunu ve parçalarını bilirsiniz.

About admin

Check Also

Fırfır Etek Nasıl Yapılır: Videolu Başlangıç ​​Rehberi

Fırfır Etek Nasıl Yapılır: Videolu Başlangıç ​​Rehberi

Bu yazıda elbiselerinize, eteklerinize ve üstlerinize nasıl fırfırlı etek tasarlayacağınızı, dikeceğinizi ve takacağınızı keşfedeceksiniz. Gördüklerini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir