Banyomdaki Kötü Kokuyu Nasıl Gidereceğimi Öğrenmek

Banyomdaki Kötü Kokuyu Nasıl Gidereceğimi Öğrenmek

Banyolar ara sıra kötü kokar ancak kokunun nedeni her zaman düşündüğünüz şey değildir. Banyolar ani nemle dolan küçük odalardır. Sabun, kişisel bakım ürünleri ve temizleyiciler sıklıkla karışıma eklenir. Banyonuzu ve içindeki havayı daha az rahatsız edici hale getirmenin birkaç yolu var.

Banyo Koku Giderici

Temiz tut

Banyoyu her hafta temizleyin. Toz ve nem her yere yapışır; küvetler, fayanslar, mutfak tezgahları, zeminler, duvarlar vb. Saç spreyi, parfüm ve tıraş sonrası losyonlar makyaj malzemelerinin üzerine damlar. Diş fırçaları ve musluk sapları, kokuya neden olan bakterilerin üremesine neden olur ve tuvaletlere yapışan maddeler oluşur.

Birkaç ayda bir yapılan daha kapsamlı temizlik, gizli birikmeyi önler. Her kullanımdan sonra duş duvarlarını silmek nemin azaltılmasına yardımcı olur.

Çamaşır yıkamak

Bakteri ve mantar oluşumunu ortadan kaldırmak için tüm havluları ve yüz bezlerini haftalık olarak sıcak suyla yıkayın. Yıkamalar arasında, çabuk kuruması için havluları çubuklara asın. Çamaşır sepetine yığılan ıslak havlular nadiren tamamen kurur. Yere veya küvete yığın halinde düşmek daha iyi değildir.

Banyo paspaslarını düzenli olarak yıkayın. Genellikle çok az hava sirkülasyonu ile ıslak olarak yerde bırakılırlar. En azından her kullanımdan sonra kuruması için asın. Ekstra taze kokulu bir banyo paspası için, kokuları absorbe etmesi amacıyla yıkamadan önceki gece üzerine bir kat karbonat serpin. Gece boyunca bekletin, sodayı çalkalayın ve normal şekilde yıkayın.

Banyonuzun zemini halı kaplıysa değiştirin. Banyo halıları kir, nem, bakteri, küf ve küf için bir banka hesabıdır. Emdikleri su, küf oluşumunun çürümeye neden olabileceği alt zemine taşınır.

Çöpü boşaltın

Her hafta banyo çöplerini boşaltın. Genellikle, rahatsız edici bir şeye karışan pek çok farklı kokuya sahip şeyler içerir; regl ürünleri, kişisel bakım ürünleri, mendiller, ıslak saç vb. Kabın temizlendiğinden emin olun. Plastik kokuları tutabilir.

Havalandırma

Doğru havalandırma, banyo kokularını azaltmanın en iyi yollarından biridir. Banyo fanı yalnızca kokuları gidermekle kalmaz, aynı zamanda nemi de hızla giderir. Banyo vantilatörleri evin dışına havalandırılmalıdır. Duş sırasında ve sonrasında en az 20 dakika boyunca fanı çalıştırın. Kapı ve pencere açıkken daha verimlidir.

Nem ve yoğuşma, kokuları ve dumanı hapseder ve duvarlara, aynalara ve tezgahlara yapışır. Nem, küf ve mantar oluşumunu teşvik eder. Banyo fanları, bıçaklarda ve muhafazada biriken kir ve bakterileri temizlemek için yılda iki kez temizlenmelidir.

Sızıntıları Kontrol Edin

Banyolar sızıntı yapan tesisatlarla doludur. Lavabo, küvet veya tuvaletin altındaki sızıntılar küf oluşumuna neden olur. Lavabonun altında saklanan ve ıslanan her şey sonunda kötü kokuya neden olur. Tuvalet kaidesinin etrafında veya makyaj masasının altında su var tesisatçı çağırmanız gerektiğini gösteren işaretler.

Kalıptan Kurtulun

Küf sporları, nem ve organik besin kaynağının olduğu her yerde büyür. Fayans, plastik veya seramik üzerinde yetişmezler. Yüzeylere yapışan kir, toz ve deri parçacıkları üzerinde büyürler. Ayrıca alçıpan, kumaş, kağıt vb. üzerine de uygulanabilir.

Küf çoğu zaman fayanslarda, backsplash'larda, lavabo altlarında veya tavan ve duvarlarda siyah noktalarda kir veya kir birikmesiyle karıştırılır. Küf, saf sirke veya sirke/boraks solüsyonu kullanılarak temizlenebilir. Alanı fırçalayın, bir saat bekletin ve ardından kurulayın. Banyoyu her ay veya iki ayda bir çamaşır suyu kullanarak temizlemek, küfün yeniden ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

Hava Temizleme Cihazı Satın Alın

Küçük tek odalı hava temizleyicileri 50,00 doların altında bir fiyata mevcuttur. Birçoğu, havayı sirküle ederken diğer şeylerin yanı sıra kokuları, bakterileri ve dumanı da ortadan kaldırdığını iddia ediyor. Kokuları sadece maskelemek yerine ortadan kaldırırlar.

Yardımcı ipuçları

İşte banyo kokularını gidermek için birkaç ipucu daha.

  • Koku Gidericiler. Birçok kişi, kalan kokuyu maskelemek için banyoda bir sprey kutusu hava spreyi bulundurur. Çoğu zaman yararlı değildir. Bunun yerine “koku giderici” etiketli ürünleri kullanın. Kokuları nötralize etmek için daha hızlı ve daha etkili çalışırlar.
  • Doğal Temizleyiciler. Birçok ticari temizleyici serttir ve toksik olabilir. Bazıları iğrenç bir koku bırakır. Sirke, boraks, kabartma tozu ve limonun çeşitli kombinasyonları da aynı derecede etkilidir. İşiniz bittikten sonra hoş bir koku bırakmak için en sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla ekleyin.
  • Tahliye Tıkanıklıkları. Gider tıkanıklıkları kötü koku verir. Suyu P-tuzaklarından tahliye edebilir ve kanalizasyon gazının eve girmesine izin verebilirler. Bazı hiçbir şey lavaboya veya tuvalet giderine bırakılmamalıdır. Saç ve sabun birikimini gidermek için drenajlar düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Karbonat. Açık bir kutu kabartma tozu (makyaj masasının altında bile olsa) banyodaki kokuları emer. Çöp kutusunun dibine hafif bir tabaka kabartma tozu serpin.
  • Mumlar. Kokulu veya kokusuz mumların yakılması banyo kokularını azaltır.

About admin

Check Also

Fırfır Etek Nasıl Yapılır: Videolu Başlangıç ​​Rehberi

Fırfır Etek Nasıl Yapılır: Videolu Başlangıç ​​Rehberi

Bu yazıda elbiselerinize, eteklerinize ve üstlerinize nasıl fırfırlı etek tasarlayacağınızı, dikeceğinizi ve takacağınızı keşfedeceksiniz. Gördüklerini …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir